Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček džungarský

4. 3. 2007
Křeček džungarský
Phopodus sungorus

Křeček džungarský patří mezi menší druhy křečků – křečíků. Jeho drobounké tělíčko dosahuje velikosti pouze 7 – 10 cm a ocásek má méně než 1 cm. Vzhledem ke své velikosti nemůže a ani není křečík džungarský nějaký obřík – váří pouze 30 – 55g.


Má velmi jemnou srst šedé až šedohnědé barvy s tmavým pruhem na zádech a bílým bříškem. V zimě srst může, ale nemusí zesvětlat do bílé barvy. Stejně jako většina křečků mají i tito křečcci chodidla osrstěná jemnou srstí.


Pokud křeček nežije v „zajetí“, vyhrabává si pod povrchem půdy mělké nory ve stepích. Aktivní je především v noci, když je tma. Ve dne většinou spí. Křeček džungarský se živí hlavně semeny – slunečnice, kukuřice, pšenice atd., zelenými částmi rostlin – trojlísky, pampelišky apod. a taky se živí částečně hmyzem – např.: moučnými červy. Jeho stravu ovšem doplňujeme ovocem, zeleninou, popř.jogurtem, kouskem syrového masa, kouskem vajíčka či nějakými vitamíny pro křečky nebo tyčinkami ze zrní pro křečky.


Křečíci jsou velmi vhodná zvířátka pro chov v domácích podmínkách. Můžeme je chovat v párech i menších skupinkách, při pravidelném čištění téměř nepáchnou a dají se snadno ochočit. Pro chov křečíků jsou vhodné starší akvária, terária, plastové bedničky nebo klece pro chov laboratorních hlodavců. Ubikace by měla být raději větší (minimálně 50x25 cm pro pár zvířat, pro jednoho stačí samozřejmě míň, ale i kdyby měl své obydlí velké, vždycky se najdou nějaké další hračky a prolézačky, které mu tam můžete dát. Křeček určitě bude mít radost :)). Jako dekoraci ,nebo spíš jako zábavné centrum pro křečíky, použijeme kusy kůry, ploché kameny, půlky skořápek kokosových ořechů nebo malé dřevěné budky. Pokud je to možné do jedné ubikace dáváme mladá, přibližně stejně stará mláďata. Dospělí jedinci se spárovávají mnohem obtížněji. Chov křečíků lze provozovat při běžné pokojové teplotě, kdy je můžeme rozmnožovat celoročně. Druhou možností je chov v přirozených podmínkách, kdy je umístíme v nevytápěné místnosti, kde může teplota klesat pod bod mrazu. Křečíci bez problémů snáší i velmi nízké teploty.


Pro odchov ponecháme samce spolu se samicí několik dní, po porodu dochází do několika dnů k dalšímu páření, proto je lepší je oddělit. Samice je březí 20-22 dnů, rodí 4-8 mláďat, která jsou holá a slepá. Ve věku 9-11 dnů se jim otevírají oči a jsou osrstěná. Po čtyřech týdnech je můžeme odstavit a ve 2-3 měsících je zařazujeme do chovu. Nejplodnější jsou v prvním roce života, kdy mají nejvyšší počty mláďat ve vrhu i množství vrhů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stuik

(Já mám Stuika, 12. 1. 2009 19:27)

Já má křečka Stuarta je to skvělý křeček nej nej na světě miluju mho s celého světa.Nata

hgghfdsg

(fgsgfd, 25. 9. 2008 15:15)

hfgffigasztehufcgfsrtzeuzdiedjgtdd

miminka

(péta, 4. 8. 2008 11:06)

máme doma křečka džungarského.
tad má 3 mladatka 2 jsme uz prodali.
mam 1 svojeho bracha ma taky jadnoho a segra taky.
je to hodny křeček.
mama se jsmenuje kulicka moje mali enny.
jsou krasni .

pochvala

(anna, 30. 5. 2008 16:20)

je to dobry, chtela bych si poridit krecika poradila bys mi o tom kdyztak n a mail annanas99@seznam.cz? diky (mimochodem, neni to nahodou krecik dzungarsky?) diky

Miminka

(Marushka, 7. 4. 2008 21:27)

Momentálně máme doma mláďátka křečíků a to ve velmi zajímavých barvách. Jeden je černý jako úhel s bílou náprsenkou, druhý je celý bílý s šedým proužkem na zádech a třetí s čtvrtým jsou v barvě standart jako dvojčátka...jsou nádherní a jejich černá maminka s bílým tatínkem na ně můžou být pyšní!Moc pěkný blogísek:-)

pro Fandu Křečků

(Radka, 9. 2. 2008 10:50)

Klidně si to vytiskni, ale uveď autora!

ddd

(Fanda Křečku, 5. 2. 2008 13:51)

jeto dobre tisknu to na papír z kopírky dělame project tak se to hodi

Pro Lucku

(Radka, 8. 5. 2007 8:33)

Díky za pochvalu stránek. Nevím kde jsi přišla na to, že mám dva samečky, ale já mám dvě samičky křečíka Roborovského a jednoho samečka křečíka Džungarského. Ty samičky bydlí spolu, protože jsou to segry, ale sameček s nima nebydlí, ten má svoji ubikaci. Radka

Super stránky

(Lucka, 7. 5. 2007 12:38)

Máš nejlepší stránky o džungarácích co jsem zatím viděla. A ještě jedna otázka. Když máš dva samečky neporvou se ti?????????????????????? Prosím odpověz co nejdříve. Možná budu mít 2 křečíky.